Krásou umenia vzdávame poctu susedom Agátov

osoba sediaca za stolom

Natrafiť na dobrých susedov je na nezaplatenie. A nám v Agátoch sa to stalo. Spojili sme sily s jednou z najlepších slovenských ilustrátoriek, aby sme ukázali, že si našich susedov ceníme.

V Agátoch máme (máte) to šťastie, že skvelými susedmi sa to v jeho susedstve len tak hemží. Lesy a lúky v okolí sú plné rastlín a živočíchov, ktoré vytvárajú tunajší zelený genius loci. Veľa z našich agátových susedov je takých výnimočných, že sú dokonca zákonom chránení.

Preto sme oslovili známu slovenskú ilustrátorku Tinu Minor, aby pre nás vytvorila niečo špeciálne. Niečo, čo by ukázalo náš rešpekt k okolitej prírode Devínskej Kobyly a zároveň potešilo ľudí milujúcich pokoj lesa aj umenie. Tak vznikla limitovaná séria plAgátov, ako pocta susedom Agátov.

Séria od Tiny Minor zobrazuje štyroch špeciálnych susedov, ktorí „bývajú“ v okolí Agátov: agát biely, dudok chocholatý, pamodlivka dlhokrká a poniklec veľkokvetý. Do daru jednu z nich dostanú všetci tí, ktorí si kúpia dom, byt alebo apartmán v Agátoch. Niekoľko plAgátov však budete môcť už onedlho vyhrať v aj súťažiach na našich sociálnych sieťach.

O plAgátoch a nielen o nich sme sa porozprávali aj s ich autorkou. Prečítajte si, čo nám o sebe a o živote v meste a prírode povedala.

Agáty: Aký je tvoj vzťah k Bratislave?

Tina: V Bratislave žijem už takmer sedemnásť rokov. Páči sa mi, že napriek tomu, že ide o veľkomesto, sa dá z Bratislavy veľmi ľahko dostať do prírody. Zároveň okrem prírody tu má človek k dispozícii všetky vymoženosti veľkého mesta ako divadlá, kiná, kaviarne. Keď chcem načerpať inšpiráciu, idem do prírody a keď si chcem s priateľmi oddýchnuť, tak idem do mesta. Bratislava pre mňa jednoducho spája benefity malého a zároveň veľkého mesta.

Aký je tvoj vzťah k prírode?

Vyrástla som v meste, ktoré bolo obklopené kopcami a lesmi. Takisto rodičia ma aj s bratom brávali často na rôzne výlety, takže som si vzťah k prírode tvorila od malička. Prírodu potrebujem v živote ako soľ. A odkedy mám psíka, tak v nej trávim podstatne viac času. Minimálne dve až tri hodinky denne.

V Bratislave žijem už takmer sedemnásť rokov. Páči sa mi, že napriek tomu, že ide o veľkomesto, sa dá z Bratislavy veľmi ľahko dostať do prírody.

Tina Minor

Ako si sa dostala k ilustrácii?

Maľovanie a kreslenie zbožňujem od detstva, čiže je pre mňa veľmi prirodzené, že sa stalo aj mojou profesiou. Ako malá som mala veľmi rada rozprávkové knižky a dokázala som si ich celé hodiny pozerať. Aj napriek tomu, že som ešte nevedela čítať, vďaka ilustráciám som chápala o čom je daný dej rozprávky. Hovorila som si, aké by to bolo úžasné, keby som raz vedela aj ja čosi také kresliť a tvoriť obrazy do kníh pre deti a pre dospelých. Takže tým, že som sa stala ilustrátorkou, sa mi vlastne splnil detský sen.

Čo ťa pri práci najviac ovplyvňuje?

Pri práci ma ovplyvňuje všetko, čo prežívam. Ľudia, s ktorými sa stretávam, situácie, v ktorých sa ocitám. Je zaujímavé aj pre mňa samú vidieť, ako sa veci, ktorými v danom období prechádzam, odzrkadľujú práve na mojich obrazoch.

Akému prostrediu dávaš pri tvorivom procese prednosť? Ruchu mesta, alebo pokoju lesa?

Keď kreslím, potrebujem mať čo najväčší pokoj. Vtedy ma vie vyrušiť aj brechot psa vonku alebo susedia, či akýkoľvek najmenší zvuk. Preto veľmi rada pri tvorbe počúvam hudbu, alebo si nachádzam nejaké tiché miesto, kde môžem v pohode a pokoji kresliť. Ale keď vymýšľam motívy, neprekáža mi žiadny hluk. Takže to, či práve vyhľadávam ruch alebo pokoj závisí to od toho, v ktorej fáze procesu tvorby sa práve nachádzam.

Čo ťa okrem kreslenia a maľovania ešte napĺňa?

Momentálne je popri maľovaní a kreslení stredom môjho života moja sučka Suri a prechádzky s ňou, či rôzne výlety. Okrem toho začínam objavovať umenie varenia. Skúšam recepty, vyváram, pečiem. A celkom ma začali baviť domáce práce. Jednoducho pri varení a upratovaní viem úplne zrelaxovať a oddýchnuť si. To je hrozné! (smiech)

Čo si na svojom povolaní najviac ceníš?

Najviac si cením to, že môžem byť sama sebe paňou. Sama rozhodujem, kto sa stane mojím klientom, pre koho budem maľovať, sama rozhodujem o tom kedy a koľko času venujem práci. Užívam si aj to, že si viem sama rozdeliť čas na tvorbu a na oddych. Časová sloboda je na práci na voľnej nohe asi to najlepšie.

ilustracia na tablete

Ktorý z plAgátov sa rodil najľahšie a ktorý najťažšie a prečo?

Ťažko povedať, ktorý z plagátov sa mi tvoril najťažšie a ktorý najľahšie, pretože celá spolupráca, komunikácia aj samotná tvorba plagátov bola bezproblémová. Vymýšľanie, skicovanie a následná finalizácia týchto grafík bola úplne ľahučká. Asi preto, lebo ma to veľmi bavilo.

Ktoré z tvojich diel by si chcela mať zavesené doma?

Pravdou je, že všetky obrazy, ktoré visia u mňa doma sú z mojej tvorby. Takže odpoveď je: tie, ktoré mám. Ale keď premýšľam, ktorá z grafík pre Agáty by mi mala pribudnúť na stene, tak technicky sa mi najviac páči agát. Farebne sa mi zas najviac páči pamodlivka. Kombinácia ružovej a zelenej mi pripadá veľmi svieža. Klince mám už nachystané! 🙂

Tina, ďakujeme za rozhovor aj za plAgáty!

profil osoby

O autorke plAgátov

Tina Minor je slovenská ilustrátorka a maliarka žijúca v Bratislave. Od roku 2013 je na voľnej nohe a naplno sa venuje výtvarnej tvorbe. Najviac ju motivuje radosť zo zachytenia krásy, ktorá nás obklopuje. Maľuje tušom, ceruzou, akrylom a najradšej akvarelom. Miluje slobodu v práci aj v živote a pokoj mesta.


Bývajte
tam, kde býva pokoj

Prejsť na lokalitu