Dom alebo byt? Pre aké bývanie sa rozhodnúť?

Vlastné bývanie je veľký životný krok. Pri hľadaní vášho ideálneho domova máte najčastejšie na výber byt alebo dom. Poďte preto s nami zistiť, aké sú výhody a nevýhody týchto dvoch typov bývania. Čo sa oplatí viac – dom alebo byt?

Bývanie v dome – výhody a nevýhody

Pred kúpou vašej novostavby by ste mali zvážiť to hlavné – náklady na bývanie v dome. 

Náklady na bývanie v dome

Medzi kľúčové parametre, ktoré rozhodujú o celkových nákladoch bývania v rodinnom dome patrí:

Cena 

Bývanie v dome je spojené s vyššou vstupnou cenou drahšou údržbou. Zároveň, rodinný dom spravujete svojpomocne, potrebujete preto vykryť aj neočakávané náklady

Dostupnosť

Na periférii alebo v satelitoch môže byť dopravná dostupnosť problém. Zároveň máte odtiaľ menší kontakt s priateľmi a známymi bývajúci v meste.

Vybavenosť

Náklady na bývanie v dome súvisia aj s väčšími priestorovými možnosťami ako pri bývaní v byte. V dome máte možnosť ísť do záhrady, vychutnať si súkromie na terase alebo sa v dielni venovať vlastným projektom. V rodinnom dome nemusíte riešiť ani parkovanie, jednoducho zaparkujete pri dome alebo v garáži.

Právna povaha

Z právneho hľadiska je výhodnejšie bývanie v dome než v byte. Pri bývaní v rodinnom dome rozhodujete o prevádzke a údržbe ako jediný majiteľ iba vy.

Susedia

Vo všeobecnosti platí, že úroveň susedských vzťahov je podobná pri bytoch aj domoch, len pri domoch sú vaši susedia ďalej. Za stenou preto nemáte žiadneho suseda, s ktorým by ste sa navzájom rušili. Môžete byť hlučnejší, nemusíte dodržiavať nočný kľud máte aj väčšiu slobodu pri opravách.

Domy v Agátoch

Bývanie v byte – Výhody a nevýhody

Skôr než sa však rozhodnete pre kúpu vlastného bytu, zvážte vaše náklady na bývanie.

Náklady na bývanie v byte

Náklady na bývanie v byte ovplyvňujú rovnaké kritéria ako pri dome. Prinášame vám podrobnejší prehľad.

Cena 

Pre väčšiu ponuku bytov na trhu sú vstupné náklady na bývanie v byte väčšinou nižšie. Neplatí to v lokalitách, kde je nedostatok občianskej vybavenosti alebo je v nich problém s dostupnosťou. Zároveň, keď sa rozhodnete byt predať, je to jednoduchšie než pri dome. 

Dostupnosť

Bývanie v byte má výhodu aj v tom, že všetky služby sú bližšie. Pre dobrú dopravnú dostupnosť a množstvo obchodov či reštaurácií v blízkosti bytu nepotrebujete ani auto. 

Vybavenosť

Celkové náklady na bývanie v byte ovplyvňuje aj vybavenosť bytoviek. Pri bývaní v byte väčšinou nemusíte riešiť starostlivosť o záhradu či bazén. Môžete tak kedykoľvek odísť na dovolenku, bez toho, aby ste riešili, kto vám poleje kvety alebo poseká trávnik. 

Právna povaha

Bytové domy majú vlastného správcu a fond opráv. Často sa preto stáva, že sa vlastníci bytov nevedia zhodnúť na cene opráv či údržbe spoločných priestorov. 

Susedia

Častou nevýhodou bývania v byte je nedostatok súkromia. So susedmi zdieľate niektoré priestory. Na terase preto nie ste nikdy tak sami, ako na vlastnej záhrade. Ak máte navyše hlučných susedov, v byte si ich všimnete skôr ako v dome. 

nove byty a nove domy dubravka bratislava projekt agaty

Byt alebo dom? –  Zhrnutie podľa odborníkov

Nižšie uvedená stručná infografika výhod a nevýhod vám pomôže vybrať byt alebo dom.

Výhody domuNevýhody domuVýhody bytuNevýhody bytu
Väčšie súkromieVyššia vstupná cenaNižšia vstupná cenaHluční susedia
Vlastné parkoviskoDrahšia údržbaLacnejšia údržbaProblémy s parkovaním
Možnosť byť hlučnejšíSociálna izoláciaByt ľahšie predáteNedostatok súkromia
Väčší priestorHoršia dostupnosťDobrá dostupnosťAbsencia zelene
Právna povahaZodpovednosť za opravy Vlastný bytový správcaPrávna povaha

Agáty vás čakajú

Situácia na trhu je taká, že dlhodobý nedostatok novostavieb tlačí ceny nehnuteľností v hlavnom meste stále nahor. Vlastniť novostavbu rodinného domu priamo v Bratislave však nie je nemožné

Agáty predstavujú nový trend víkendového bývania so všetkým komfortom mesta a nekonečným pokojom chráneného pásma lesa. Preto v okolí nepribudne ďalšia výstavba, a vy si budete môcť vychutnávať krásnu zeleň. Celodenný pokoj zas zabezpečí bočná stena, ktorá tvorí prirodzenú hlukovú bariéru medzi cestou, bytovým domom a vnútroblokmi. 

Ak sa rozhodnete pre bývanie v Agátoch, v cene máte plnú občiansku výbavu a ľahkú dostupnosť do centra Bratislavy a do širokého okolia. 

Virtuálna prehliadka: https://www.agaty.sk/prehliadka/

Pozrite si v cenníku, aké domy, byty a apartmány sú aktuálne na predaj.


Bývajte
tam, kde býva pokoj

Prejsť na lokalitu